Grudzień miesiącem przygotowań świątecznych

Grudzień zbliża się, co raz większymi krokami. Święta Bożego Narodzenia czekają tuż za rogiem, a zima i śnieg za chwilę zapukają nam do drzwi. Zanim się obejrzymy, będziemy wyciągać z szaf świąteczne ozdoby i ubierać choinkę. Okres świąteczny jest czasem rodzinnym, pełnym miłości i radości, więc warto przygotować się na tę okazję nieco prędzej, tak aby w pełni cieszyć się ze świątecznej atmosfery i czuć ją jak najdłużej.

Świąteczne drzewko

Choinka to nieodłączny symbol Bożego Narodzenia. Zwyczajem jest ubieranie drzewka na krótko przed samymi świętami, choć często decydujemy o tym dużo prędzej, aby przedłużyć świąteczny klimat. Aby w domu jeszcze bardziej poczuć klimat świąt, ubieramy żywą choinkę. Tradycyjnie używamy kolorowych bombek, łańcuchów, lampek i oczywiście gwiazdy na szczycie choinki. A co, gdyby odejść od norm i zastosować nieco odmienne strojenie?

Zacząć jednak trzeba od podstawy drzewka. Nawet jeśli jest to sztuczna choinka, nie musi stać na plastikowym stojaku. Ciekawym rozwiązaniem jest włożenie choinki do ozdobnego worka z juty, może ze świąteczny nadrukiem. Jeśli worek jest gładki, dodatkowo możemy sami go przyozdobić. Taki worek to idealna nakładka na donicę choinkową. Możemy także wykorzystać metalowe, zdobione stojaki które również odmienią świąteczne drzewko.

Ozdoby choinkowe

Okrągłe, kolorowe bombki, możemy zastąpić ozdobami w bardziej nietypowym kształcie. Mogą to być zawieszki saneczki, renifery, narty, czy prezentowe skarpety, które z pewnością odmienią tradycyjną choinkę. Drewniane i ceramiczne tabliczki, ze świątecznymi napisami lub grafikami, oraz metalowe dzwonki, również dobrze sprawią się w tej roli. Oczywiście nie należy zapomnieć o oświetleniu drzewka. Tradycyjne lampki na łańcuchu, to od lat element stale towarzyszący każdej choince. Gdybyśmy chcieli użyć nieco odmiennego i bardziej niestandardowego oświetlenia, możemy wykorzystać wiszące ozdoby ledowe. Takie w kształcie domku lub kominka, niewątpliwie wprowadzą trochę blasku i nadadzą choince urokliwy klimat.

Nie tylko choinka w domu

Ciekawym pomysłem na wprowadzenie świątecznej aury do naszego mieszkania już od wejścia, jest dekoracja drzwi. Ten motyw często jest widoczny w filmach, a przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych. Do takiej dekoracji najlepiej wykorzystać wianek ze sztucznych gałązek, może ośnieżonych lub z żywej jodły, czy świerka. Podczas strojenia wianka nic nas nie ogranicza. Możemy do tego użyć małe dzwoneczki, szyszki, orzechy, drewniane ozdoby, gwiazdki, czy dekoracyjny susz taki jak anyż, czy laski cynamonu. Dopełniając wianek, możemy go spryskać srebrnym lub złotym sprejem, co sprawi, że będzie on bardziej w klimacie glamour.

Drzwi wewnątrz mieszkania, możemy wykorzystać do zawieszenia pięknego kalendarza adwentowego z kieszonkami, z którego najbardziej ucieszą się nasze małe pociechy. Do kieszonek możemy schować drobiazgi poprawiające nastrój, np. słodkości, maleńkie prezenciki lub własnoręcznie napisane liściki z miłymi słowami na każdy dzień Adwentu.

Drobne ozdoby

Niezwykle ciepły klimat w domu, zawsze sprawiają świece. Zima i okres świąteczny powoduje, iż częściej i bardziej chętnie sięgamy po nie, aby uprzyjemnić czas spędzany w domu. Do wyboru mamy szereg świec, przeróżnych w kolorach i formach. Możemy je postawić na dekoracyjnych tacach, metalowych, czy szklanych, które dodatkowo można przystroić. Do wyeksponowania może też nam posłużyć porcelanowy talerzyk na przykład w kształcie choinki. Może on nam również posłużyć, jako spodek na pierniczki, bądź orzechy.

Świece swoją różnorodnością zachęcają do zakupu. Z łatwością znajdziemy święcę zapachową ze świątecznym aromatem, takim jak cynamon, korzenne przyprawy, pomarańcza, sosna, czy imbir. Rozpościerający się po mieszkaniu zapach świecy, jak i ozdoby, bez wątpienia wprowadzą klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Świąteczne porządki, kreatywne ozdabianie mieszkania, planowanie i przygotowanie świątecznych potraw to jedno. Nie powinniśmy jednak zapominać, iż czas około Bożego Narodzenia, to okazja do odrobiny odpoczynku i relaksu. To także czas, aby przygotować się na nadchodzący kolejny rok, bo przecież obowiązki obowiązkami, ale najważniejszy jest Nasz komfort psychiczny, o który dobrze zadbać. Sprawmy, aby magia Świąt została z nami jak najdłużej i cieszmy się nią, aby ten czas był jak najlepszy.